Jak wygląda statystyczny wypadek drogowy

Jak wygląda statystyczny wypadek po Polsku? Powoduje go mężczyzna? Kiedy najczęściej do niego dochodzi? Rano czy wieczorem? Czas obalić lub potwierdzić popularne przekonania dotyczące ruchu drogowego. Liczby mówią same za siebie.

Prawda jest taka, że do wypadku nie trzeba wiele. Wystarczy chwila nieuwagi, brawura, zwykłą głupota lub pospiech, często kilka z tych czynników naraz. Dobra wiadomość jest taka, że z roku na rok liczba wypadków w Polsce spada, zła mówi, że na tle naszych zachodnich sąsiadów wypadamy blado. Jak wygląda statystyczny wypadek? Na co uważać aby go nie spowodować?

Według danych Policji w 2013 r. doszło w RP do 35 847 wypadków. Do prawie 73% z nich miało miejsce na terenie zabudowanym, jednak większe śmiertelne żniwo zbierały wypadki do których doszło na terenie niezabudowanym. Wypadki na tym obszarze odpowiadają za prawie 53% przypadków śmiertelnych. Czas rozprawić się też z przekonaniem, że jeśli wypadek http://www.a1-a2-pomoc-drogowa.pl/piatek-lodzkie to tylko na zakręcie. Owszem – dochodzi tam do wielu wypadków, jednak do ich największej liczby dochodzi na prostych odcinkach dróg. W 2013 właśnie na prostych odcinkach doszło do ponad 19 tys. wypadków, na łuku do ponad 4 tys. Największy odsetek wypadków odnotowuje się na jezdniach, lecz zaraz za nimi plasują się przejścia dla pieszych. To wyraźny sygnał dla kierowców! Uważajcie!

Wśród rodzajów wypadków drogowych najczęściej mamy do czynienia ze zderzeniami pojazdów w ruchu, konkretnie ze zderzeniami bocznymi, czołowymi oraz tylnymi (odpowiednio 10509, 3587 oraz 4088 wypadków w 2013 roku). Później policyjne statystyki wskazują na najechanie:

na pieszego

na drzewo

na słup/znak

na unieruchomiony pojazd

na barierę ochronną

na zwierzę

na dziurę (wybój)

Na drogach rzadziej dochodzi do wywrócenia się pojazdu, wypadku z pasażerem czy innych rodzajów zdarzeń tego typu. Sprawca? Znakomitą większość wypadków powodują kierujący pojazdami. Według danych Policji w 2013 roku odpowiadali oni za prawie 82% wszystkich wypadków. Czym wini a kierowcy? Na „czarną trójkę” przewinień składa się niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego. Warto dodać też, że na 10 sprawców wypadków statystycznie 7 z nich to mężczyźni.

Wakacje są niebezpieczne

Najwięcej wypadków ma miejsce w miesiącach wakacyjnych co można zrzucić na karb zwiększonej liczby turystów i zmniejszonej w słonecznych warunkach czujności. W lipcu, sierpniu i wrześniu dochodzi do 30,8% wszystkich wypadków. Jeśli chodzi o porę dnia to szczególnie newralgicznym okresem jest czas między 14-18.